Co może oznaczać wynik badania kręgosłupa?

Na poziomie L3 L4 przylegających do krążka częściach trzonów zmiany reaktywne typu 1 wg Modica na poziomie L4 L5 typu 2 według modlica z towarzyszącymi guzkami schmorla obrzęk szpiku w przedniej części trzonu th1 zmiany degeneracyjne wszystkich krążków międzykręgowych na poziomach L3 L4 L4 L5 L5 S1 i ich dehydratacja i obniżeniem na poziomie L4 L5 L5 S1 na poziomie L3 L4 widoczna jest niewielka Centralna wypuklina krążka z pęknięciem pierścienia włóknistego powodująca modelowanie worka oponowego . Na poziomie L4 L5 widoczna jest centralno lewoboczna wypuklina krążka powodująca ucisk worka oponowego zwężenie lewego zachyłka bocznego i dolnej części lewego otworu międzykręgowego. Niewielka szerokopodstawna wypuklina krążka na poziomie L5 S1 z lateralizacją w prawo łącznie osteofitoza krawędzi trzonów powodująca ucisk worka oponowego. Niewielkie zwężenie lewego otworu międzykręgowego w dolnej części

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pani opisane uogólnione zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatyczne kręgosłupa lędźwiowego. Warto zaznaczyć, że nie zawsze opisywane zmiany są powodem dolegliwości (zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego). Sugeruję udać się do swojego lekarza prowadzącego (neurologa/ortopedy) w celu interpretacji badania łącznie z pani obrazem klinicznym. Dalsze postępowanie i ew. leczenie zależeć będzie głównie od pani objawów.