Co może oznaczać występowanie zgagi?

Witam, jak częste występowanie zgagi i zarzucania treści żołądka mówi już o chorobie refluksowej? Jaka częstotliwość tych objawów kwalifikuje je jako chorobę refluksową rozróżniając je od stanu niechorobowego a bardziej fizjologicznego czy osobliwego? Dziękuję i pozdrawiam.

Lek. Paweł Szadkowski

Typowe objawy przełykowe w połączeniu z reakcją na leczenie IPP potwierdza rozpoznanie choroby refluksowej przełyku. Sugeruję udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który oceni pana stan kliniczny i ukierunkuje wg potrzeb dalszą diagnostykę.