Co może oznaczać zaczerwienienie i ból penisa?

Mam problem z żołędziem penisa. Boli przy dotykaniu i wydaje się zaczerwieniony. Dotykanie przez napletek nie boli. Wydaje mi się że to zapalenie żołędzia i napletka ,ale sposoby leczenia podane w internecie takie jak ciepła woda i osuszanie nie pomagaja .
MĘŻCZYZNA, 20 LAT 4 tygodnie temu

Dzień dobry.

Opisany problem wymaga stacjonarnej wizyty u urologa.

Gdyby okazało się,że długi czas oczekiwania do lekarza to zachęcam do swojego lekarza pierwszego kontaktu lub rodzinnego który do czasu wizyty do urologa zleci odpowiednią diagnostykę i zalecenia.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Z opisanym problemem najlepiej udać się w pierwszej kolejności do dermatologa. Dopiero po wykonaniu odpowiedniej diagnostyki, będzie można ustalić przyczynę tego problemu zdrowotnego.

Zaczerwienie oraz ból penisa mogą mieć różne podłoże. Takie objawy często pojawiają się zarówno przy stanie zapalnym, jak i wielu innych schorzeniach, które wymagają konsultacji lekarskiej. Te dolegliwości towarzyszą niekiedy grzybicy penisa. Początkowo może ona nie dawać widocznych symptomów, ale wraz z zaawansowaniem choroby jest ich coraz więcej. U osób z tą przypadłością może wystąpić nie tylko obrzęk i zaczerwienienie prącia. Do charakterystycznych objawów grzybicy można zaliczyć też nalot na penisie, częste oddawanie moczu czy uciążliwe swędzenie tych okolic. W leczeniu tego schorzenia zwykle wykorzystuje się odpowiednie preparaty odmiejscowe. Czasami wskazane może być stosowanie antybiotykoterapii. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć w jednym z artykułów opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-penisa

Ponadto takie objawy mogą sygnalizować inne chorzenia urologiczne, jak i różne choroby weneryczne. Proszę zatem nie zwlekać z wizytą u specjalisty, aby jak najszybciej rozpocząć diagnostykę. W pytaniu wspomniał Pan o stosowaniu różnych domowych sposobów, jednak to nie jest dobry pomysł. Takie leczenie na własną rękę może jedynie przynieść więcej szkody niż pożytku i doprowadzić do wystąpienia różnych komplikacji.

Zachęcamy też do przeczytania odpowiedzi ekspertów abcZdrowie.pl na pytania zadane przez innych użytkowników:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaczerwienienie-oraz-bol-i-pieczenie-koncowki-penisa

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaczerwienienie-na-czubku-penisa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.