Co może powodować gorączkę i częste oddawanie kału u dziecka 15-miesięcznego?

Witam. Syn15 miesiecy) tydz temu dostał biegunke. Pierwsze 3 dni po 15 kupek dziennie Plus goraczka 39 stopni. W kupkach wyszła krew utajona. Trafił z lekkim odwodnieniem do szpitala. Stwierdzono jelitowke. Dziś mija 9 dzień a kupek jest 5-6 dziennie raz luźne raz normalne. Dostaje orsalit smecte lacidar baby i lactinea. Posiew kalu i rotawirusy ujemne. Co to może być? Ile jeszcze mogą utrzymywać się takie kupki? Dziecko je i pije bez większych problemów.

Dzień dobry,
Rotawirusy są tylko jedną z wielu przyczyn ostrej biegunki u dzieci. Objawy infekcji przewodu pokarmowego, w zależności od etiologii, mogą utrzymywać się nawet do 10-14 dni, z okresem krótkiej poprawy. Ponadto po ustąpieniu objawów choroby czynność przewodu pokarmowego oraz skład mikroflory jelitowej normalizuje się przez kilka tygodni. Dlatego proponuję podawać wyłącznie probiotyk. W przypadku utrzymywania się biegunki, szczególnie jeśli stolce miałyby "kwaśny" charakter , można brać pod uwagę wtórną, poinfekcyjną nietolerancję laktozy i rozważyć jej ograniczenie w diecie dziecka.