Co może powodować powstawanie torbieli czynnościowych?

Witam. Co może powodować powstawanie torbieli czynnościowych?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Cysty jajników (torbiele) jako schorzenie pojawiają się najczęściej u kobiet w wieku rozrodczym. Definiujemy je wtedy jako torbiele czynnościowe jajników. Z podobną sytuacją mamy do czynienia, kiedy niedojrzałe pęcherzyki Graafa przekształcają się w maleńkie torbiele i prowadzą do wielotorbielowatości (tzw. zespół policystycznych jajników). Małe torbiele nie pozwalają na prawidłowy rozwój komórek jajowych, to z kolei jest częstą przyczyną niepłodności u kobiet.