Co może znaczyć taki kolor kału?

Witam, Mam pytanie odnośnie zabarwienia/koloru kału. Z tego co wiem prawidłowy kolor to brązowy i barwa od jasnego po ciemny. A moje pytanie brzmi co powoduje (jakie pokarmy lub może ilość wypitej wody), że kał jest ciemnobrązowy, a innym razem jasnobrązowy. I moje drugie pytanie czy wypicie większej ilości napój (powiedzmy 1-1.5 L) np Coli, pepsi może zabarwić kał na ciemniejszy? I ostatnie już trzecie pytanie o kał smolisty (a więc możliwe krwawienie) czy zazwyczaj jest tak, że cały kał jest czarny/smolisty czy może być tak, że kał jest w połowie brązowy, a w połowie czarny ? Próbowałem znaleźć odpowiedź na to pytanie niestety się nie udało, dlatego pytam państwa. Dziękuję za pomoc i odpowiedź w sumie na moje 3 pytania. Pozdrawiam!

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Za brązową barwę kału odpowiadają kwasy żółciowe wydzielane przez wątrobę. Wypicie ciemnych napojów wpływa na to w niewielkim stopniu.