Co może znaczyć ten ból w stopie?

W okresie niemowlectwa miała operacje stopy końsko-szpotawej lewej. Przeszłam liczne rehabilitacje itp.,tj.ogólnie mogę chodzić. Teraz mam 29lat. Jednak im jestem strasza, po zabiegu rozciągania ścięgna Achillesa w tej samej nodze (zabieg był, ponieważ bardzo mnie bolała ta noga), tym bardziej mnie boli ta lewa stopa w kostce. Zazwyczaj ból umiejscawia się w kostce jednak czasami też na scięgnie, z rzadka na podbiciu. Mam spuchniętą okolicę kostki. Nie noszę obcasów, tylko dużo chodzę. Odkąd urodziłam dziecko to staram się chodzić jak najczęściej z wózkiem, ale to pomaga tylko trochę. Mogę np.w ciągu dnia chodzić 2h a nie 30min. Ale na drugi dzień zawsze muszę odpocząć, najlepiej w ogóle nie chodzić bo momentami mam tak klujacy ból, że jest nie do wytrzymania. Boję się pomyśleć jak podejmę pracę po urlopie macierzyńskim. Muszę znaleźć pracę siedzącą. Przez tą nogę mam dosyć mocno obniżony komfort życia. Acha jeszcze dodam, że jak korzystam z WC i np.oprę się lokciami o uda w okolicy kolan, to szybko mi sinieje lewa stopa. Ogólnie rzecz biorąc mam w niej dużo chudszą łydkę, noga jest krótsza jakieś 1,5cm a stopa mniejsza jakieś 0.5 cm od prawej. I mam 2 pytania: 1.Czy w takim wypadku grozi mi aptutacja tej nogi czy jednak:) nie? 2.Czy jeżeli nie mam orzeczenia o niepełnosprawności na tle ortopedycznym (mam z innego powodu II stopnia) to mogłabym mieć dofinansowanie na buty ortopedyczne na podstawie samego skierowania od lekarza specjalisty?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Nie jest to wskazanie do amputacji. Radziłbym udać się z dokumentacją medyczną do wojewódzkiego oddziału NFZ -tu i dowiedzieć jaka Pani przysługuje refundacja na wyroby medyczne. Pozdrawiam.