Co może znaczyć zachowanie mojej mamy?

Witam, moja mama była wesoła, pełna energii osoba na którą zawsze można było liczyć. Od około miesiąca zmieniła się diametralnie. Bardzo schudła, w nocy nie śpi a w dzień, mimo że próbuje coś robić to za jakiś czas kładzie się i mówi że musi odpocząć. I tak odpoczywa już miesiąc. Najgorsze jest to że wszędzie widzi intrygi, podsluchuje rozmowy telefoniczne. Nie wiemy co się z nią dzieje, czy to depresja czy moze przyczyna leży w nadczynnośi tarczycy, gdyż mama ma z nia problemy i ostatnio da się zauważyć powiększona tarczyce. Dostała skierowanie na badania, mówi że zrobi na spokojnie ale odwleka ich zrobienie. Proszę o pomoc.

Szanowna Pani, mama powinna jak najszybciej zrobić zlecone badania i z wynikami udać się do lekarza