Co można wprowadzić do diety osoby starszej, aby zwiększyć apetyt?

Witam, moja mama ma początki demencji starczej, przez co często zapomina o zjedzeniu posiłku w odpowiednim czasie. Niestety nie zawsze ktoś może być przy niej, aby tego dopilnować, a dodatkowo - bardzo rzadko sama z siebie chce coś zjeść. Brak apetytu jest bardzo dokuczliwy, ponieważ mam wrażenie, że je za mało. Co można wprowadzić do jej diety, aby zwiększyć apetyt?

Dzień dobry,

niestety głównym problemem przy tym schorzeniu jest pewne wycofanie się osoby chorej z otoczenia, należy na ile czas na to pozwoli być przy mamie, by jej przypomnieć o spożyciu posiłku. Posiłki powinny być łatwo strawne, dostosowane konsystencją do preferencji chorego.Warto zainteresować się opieką pielęgniarki środowiskowej (najlepiej skontaktować się z przychodnią i dowiedzieć się jakie są możliwości, być może taka opieka będzie przysługiwała Pani mamie). Ze strony dietetycznej proponuję rozważyć wdrożenie preparatów medycznych, jak np. Nutridrink lub Diasip (w przypadku cukrzycy), jest to skoncentrowane źródło energii oraz białka. Takie działanie może zapobiec utracie masy ciała oraz poprawi znacząco stan odżywienia. Należy pamiętać, że tego typu preparaty najlepiej smakują lekko schłodzone, powinno się je pić małymi porcjami.

Z poważaniem,
mgr Karolina Janion - dietetyk kliniczny