Co można zrobić, gdy u dziecka stwierdzono niewykształcony nerw wzrokowy?

Mój syn ma 5 lat, gdy skończył trzy lekarz okulista stwierdził, że ma niewykształcony nerw wzrokowy lewego oka (poza tym ma zeza). W tej chwili nosi okulary O.L. -0,5, cyl. -1,5 O.P. prawidłowe. Czy mogę mu jeszcze w jakiś sposób pomóc, aby chore oko zaczęło pracować oprócz zasłaniania zdrowego oka.

ponad rok temu

Witam!

Niedorozwój nerwu wzrokowego tzw. hipoplazja zwykle jest spowodowana czynnikiem, który pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży, powodując zaburzenia w procesie rozwoju.
Ostrość widzenia może być bardzo różna - od poczucia światła do zupełnie prawidłowej. Obserwuje się również rożnego stopnia zaburzenia w polu widzenia. U pacjentów z hipoplazją nerwu wzrokowego częściej też obserwuje się zezowanie, które może powodować wtórne niedowidzenie. W takich przypadkach konieczne jest leczenie obturacyjne (zasłanianie oka lepiej widzącego).
Hipoplazja nerwu wzrokowego może towarzyszyć innym nieprawidłowościom rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Rezonans magnetyczny o.u.n jest niezbędnym badaniem w celu wykluczenia innych nieprawidłowości u dzieci z hipoplazją nerwu wzrokowego. Konieczność wykonania dodatkowych badan laboratoryjnych zależy od wyników rezonansu i ogólnego stanu klinicznego dziecka.
Jednocześnie konieczna jest stała obserwacja specjalistyczna.

Pozdrawiam serdecznie