Co na problem ze skórą?

Witam. Od kilku lat cierpię na problemy ze skórą. Mam obrzęknięte ręce, robią mi się pęcherze. Lekarze mowią, że to egzema. Czy można na to jakoś wpłynąć dietą? Z góry dziękuję za odpowiedz.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Egzema może być spowodowana przez chemikalia, domowe śroki czystości, metale, mydło, kosmetyki. Jednak najczęściej ma ona związek z alergiami pokarmowymi.

Do pokarmów, które mogą wywołać egzemę należą:
- produkty sojowe
- wieprzowina
- mleko krowie i jego przetwory
- jajka
- orzechy
- wędliny.

Aby stwierdzić co jest jej przyczyną należy stosować dietę eliminacyjną - to znaczy w razie objawów wykluczać z diety poszczególne produkty i obserwować czy objawy ustępują.

Warto także wzbogacić swoją dietę w witaminą A (zawartą w tłuszczach)oraz C (zawartą w owocach i warzywach) oraz cynk.

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą.

Pozdrawiam serdecznie.