Co najlepiej i kiedy zrobić, by było większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę?

Witam,
w styczniu ostawiłam tabletki, wcześniej byłam na plastrach. Ogólnie na antykoncepcji byłam ok. 4 lat. Zdecydowaliśmy się, że zrezygnuję z tabletek, bo chcielibyśmy mieć dziecko. Słyszałam, że po odstawieniu tabletek jest jeszcze większa możliwość zajść w ciążę, niestety dziś dostałam bardzo obfity i bolesny okres.
Proszę mi powiedzieć, czy jest to możliwe, że mam za dużo hormonów w organizmie? Dlatego mogło nie dojść do zapłodnienia? Przeczytałam mnóstwo artykułów, ale powoli głupieję, proszę mi powiedzieć, co najlepiej i kiedy zrobić, by było większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.
Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Myślę, że trochę Pani przesadza. Jest swoistą naiwnością wymagać natychmiastowego zajścia w ciążę w danym cyklu, tym bardziej tuż po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Takie próby zajścia w ciążę przy odstawieniu antykoncepcji są zalecane w pewnych schorzeniach hormonalnych, kiedy istnieje wyższa szansa na owulację tuż po odstawieniu hormonów.
W przypadku zdrowej kobiety radziłabym jednak odczekać do pełnego uregulowania cyklu z podjęciem starań o dziecko. Nie znaczy to, że wcześniejsze poczęcie będzie istotnym błędem.
Proszę tylko nie oczekiwać szybkich efektów, nie traktować braku ciąży w danym cyklu jak porażki czy oznaki niepłodności. Przyjmuje się, że zdrowa, w pełni płodna para może starać się o dziecko nawet 12 miesięcy. Dopiero tak długi okres jest podstawą do rozpoczęcia diagnostyki niepłodności.

Obecnie proszę spokojnie przygotowywać się do ciąży. Jeśli Pani tego nie zrobiła, to warto przeprowadzić podstawowe badania, zarówno ogólne (morfologia, badanie moczu), jak i ginekologiczne (USG narządu rodnego, cytologia). Warto też wykonać kilka badań w kierunku chorób zakaźnych, jak toksoplazmoza, cytomegalia, różyczka czy HIV oraz rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego (0,4 mg dziennie, najlepiej co najmniej 3 miesiące przed poczęciem).

Pozdrawiam serdecznie!