Co oznacza bezbarwny mocz?

Witam. Mam pytanie co do bezbarwnego moczu. Czy jest to skutek dobrego nawodnienia? czy warto iść do lekarza? Spotkałem się z opiniami że to skutek cukrzycy, niewydolności nerek i Bóg wie czego jeszcze. Wole zapytać na szybko lekarza niż czytać o rakach mózgu albo kontakcie z ołowiem. Dlatego proszę o informacje co może być przyczyną bezbarwnego moczu? Czy rzeczywiście mogą one być tak bardzo poważne? W internecie można znaleźć wiele informacji, które nie do końca są prawdziwe. Im więcej się ich czyta tym człowiek jest bardziej przerażony. Ostatnio pije dużo płynów - szczególnie wody - gdyż dużo ćwiczę, ale nie wiem czy to od tego. Proszę o poradę. Dziękuje

Witam, barwa moczu zależy od stężenia barwników, które w nim występują. Jeśli mocz jest bardzo rozcieńczony, co zdarza się w pewnych schorzeniach, ale i w zdrowiu, to jest jaśniejszy - proste, co? Wniosek - wykonać badanie ogólne moczu i zinterpretować je samodzielne lub z kimś kto się na tym zna - najlepiej lekarz domowy. Pozdrawiam RH

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

Barwa moczu zależna jest od wielu różnych czynników. Wpływ na ten parametr ma m.in. ilość spożywanych płynów, ale i ich rodzaj. Przykładowo u wielu pacjentów pojawia się niepokój w sytuacji, kiedy ich mocz przybiera czerwonawą barwę – pierwszym skojarzeniem w takiej sytuacji zazwyczaj jest to, że w moczu obecna jest krew. Rzeczywiście obecności krwi w moczu może stanowić przyczynę jego czerwonawego zabarwienia, jednakże tak może się dziać również wtedy, gdy pacjent… spożywa jakieś posiłki zawierające buraki.

Wracając do postawionego przez Pana pytania – mocz może być bezbarwny wtedy, kiedy pije się dużo wody i w takiej sytuacji jest to zasadniczo stan fizjologiczny. Bezbarwny mocz może występować w różnych jednostkach chorobowych, aby jednak brać takie przyczyny pod uwagę, należałoby zwrócić uwagę na to, czy występują u Pana jakiekolwiek dolegliwości. Takowymi mogłyby być np. zwiększenie ilości oddawanego, wzrost częstości oddawania moczu czy zmieniony zapach moczu lub występowanie dolegliwości związanych z mikcją (np. pieczenia podczas oddawania moczu).

Warto tutaj również określić, że barwa moczu stanowi zaledwie jeden z kilku parametrów, które brane są pod uwagę podczas oceny moczu. Istotne są również inne parametry, takie jak np. odczyn moczu, jego ciężar właściwy, obecność w nim różnych substancji (np. leukocytów). Takie analizy dokonywane są jednak na drodze badania ogólnego moczu – jeżeli odczuwa Pan niepokój związany z barwą moczu, to najprawdopodobniej warto byłoby takie właśnie badanie wykonać.