Co oznacza ból dolnej części pleców u 30-latka?

Witam! Od niecałego miesiąca zmagam się z bólem w dolnej części pleców, tzn. w lewym pośladku. Nie jest to ból zewnętrzny, raczej mam wrażenie że w miejscu gdzie kość udowa styka się z miednicą. Najgorzej jest nad ranem, często mnie budzi (wtedy też dochodzi ból jakby prawej nerki, który przechodzi gdy wstanę i się rozruszam). Dodatkowo po całym dniu na nogach też mnie te plecy bolą. Utrudnia mi to codzienne czynność i aktywność fizyczną. Czasem jest lepiej, czasem gorzej. Czym to jest spowodowane i do jakiego specjalisty najlepiej się udać? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Lek. Paweł Szadkowski

Pana ból ma niektóre cechy ból zapalnego i dlatego wydaje mi się, że powinien pan skonsultować się z lekarzem reumatologiem. Co prawda dolegliwości bólowe kręgosłupa są bardzo często wynikiem zmian zwyrodnieniowo-dyskopatycznych, ale warto wykonać kilka podstawowych badań w innym kierunku m.in. morfologia krwi z rozmazem ręcznym, OB, CRP, badanie ogólne moczu. Dobrym pomysłem jest udanie się na początku do lekarza pierwszego kontaktu, który poszerzy wywiad i ukierunkuje odpowiednio diagnostykę.