Co oznacza brązowy śluz, który po dwóch dniach zmienił się w czerwony?

Co oznacza brązowy śluz, który po dwóch dniach zmienił się w czerwony w połowie cyklu (15 dzień)? Rok temu dokładnie o tej samej porze był ten sam problem. Ginekolog po badaniach i cytologii stwierdził, że to tylko przemęczenie. Na ile jest to prawdą, jakie są choroby z tym związane?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przyczyną plamień śródcyklicznych może być np. nadżerka szyjki macicy. Ze stanem tym wiążą się typowo krwawienia kontaktowe (czyli występujące po stosunku). Inne możliwe przyczyny tego typu dolegliwości to polip szyjki macicy lub endometrialny (w jamie macicy), mięśniaki macicy, oraz zaburzenia hormonalne - niewydolność ciałka żółtego.

Jeśli Pani lekarz wykluczył te możliwości, to być może było to krwawienie owulacyjne. To ostatnie nie trwa jednak zwykle dłużej niż dwa dni.
Oczywiście chwilowe "zawirowanie" hormonalne pod wpływem stresu, przemęczenia czy też zmiany klimatu lub drastycznej diety, również jest możliwe. W każdym razie, jeśli miesiączkuje Pani regularnie i lekarz wykluczył organiczne przyczyny plamienia (nadżerka, polip, mieśniak, torbiel jajnika), to nie należy się nim nadmiernie przejmować. Pozdrawiam!