Co oznacza dehydratacja jądra miażdżystego na wysokości L5/S1?

Rezonans magnetyczny proszę o pomoc w interpretacji i czy obejdzie się bez operacji ??? Badanie MR odc L-S kręgosłupa wykonano w sekwencji FSE w obrazach T1 i T2-zależnych, w sekwencji STIR. Bez podania kontrastu. Wskazanie - Zespół bólowy odc L-S W badaniu MR odc L-S uwidocznono: - esowate skrzywienie odc L-S - tyłozmyk L5 do S1 - z penetracją tylnej, dolnej krawędzi trzonu S1 do kanału kręgowego na ok 8mm. Wyraźne zmniejszenie rezerwy płynowej na tej wysokości oraz widoczny również obrzęk trzonów -wysoki sygnał w obrazach T2- zależnych i STIR oraz niejednorodny w obrazach T1-zależnych - jak w towarzyszących zmianach zapalnych - na wysokości L3/4 okrężną przepuklinę dyskową bez istotnego modelowania worka oponowego i zwężenia otworów międzykręgowych - na wysokosci L5/S1 tylną przepuklinę dyskową modelującą worek oponowy, ze zmniejszeniem rezerw płynowych . Niewielkie zwężenie otworów międzykręgowych. Dehydratacja jądra miażdżystego na wysokości L5/S1.�

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pana opisane zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa oraz istotny tyłozmyk. Relatywnie często spotyka się rozbieżności między zmianami widocznymi w badaniach obrazowych a stanem klinicznym chorego. Zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego. Sugeruję udać się do swojego lekarza prowadzącego (optymalnie neurochirurga) w celu interpretacji łącznie z pana obrazem klinicznym. Jeśli nie ma pan objawów neurologicznych to najpewniej nie jest wskazana pilna operacja (ale konieczna ocena kliniczna). Niestety nie więcej nie da się określić na podstawie załączonego przez pana wyniku.