Co oznacza dehydratacja krążka międzykręgowego na poziomie L4/L5 z obniżeniem wysokości krążka?

Wyniki badania MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego: Dehydratacja krążka międzykręgowego na poziomie L4/L5 z obniżeniem wysokości krążka. L4/L5: lateralizująca na lewo, podwięzadłowa przepuklina krążka międzykręgowego (5mm), zwęża obustronnie zachyłki boczne kanału kręgowego oraz podkorzeniową przestrzeń lewego otworu międzykręgowego i uciska korzenie nerwowe po stronie lewej. Od 6 lata (od urodzenia syna) mam bóle lewego pośladka i nogi. Wystarczy że jestem 5 minut w pionie. Ból odpuszcza jak usiądę, ale dopiero po jakimś czasie. Jak za długo chodzę czy stoję to na wet to nie pomaga.

Lek. Paweł Szadkowski

Opisane zmiany w obrębie kręgosłupa wymagają konsultacji lekarza neurologa i/lub neurochirurga. W celu doboru najlepszego leczenia należy go zestawić z całym obrazem klinicznym, pani aktywnością i trybem życia. Kluczowe są w takich przypadkach odpowiednie nawyki posturalne (w pracy i poza nią) oraz prawidłowo dobrane przez fizjoterapeutę ćwiczenia.