Co oznacza GGTP na poziomie 62 U/L?

Mam GGTP na poziomie 62 U/L Czy to dużo i oznacza jakieś uszkodzenia ?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zarówno GGTP (transpeptydaza gammaglutamylowa), jak i ALAT (aminotransferaza alaninowa) są enzymami produkowanymi w komórce wątrobowej i ich podwyższony poziom może sugerować pogorszenie jej funkcji. GGTP jest podniesiony najczęściej w kamicy żółciowej, kiedy złogi w drogach żółciowych blokują odpływ żółci. Stanowi temu może czasami towarzyszyć żółtaczka. Enzym ten (GGTP) bywa również zawyżony u osób nadużywających alkoholu.