Co oznacza gruczolak cewkowo-kosmkowy z dysplazją nabłonka małego stopnia?

Mężczyzna 54 lata Rozpoznanie histopatologiczne: Gruczolak cewkowo-kosmkowy z dysplazją nabłonka małego stopnia, usunięty w całości. Co to oznacza?
Lek. Paweł Szadkowski

Chodzi o typ budowy gruczolaka. Są cewkowe, cewkowo-kosmkowe i kosmkowe. Gruczolak jest nowotworem łagodnym. Dysplazja małego stopnia oznacza, że komórki są w porządku (dysplazja dużego stopnia jest charakterystyczna dla komórek nowotworowych). Gruczolak nie jest powodem do niepokoju, natomiast jeśli ktoś nie bada się i ma ku temu skłonność, taki gruczolak może przejść w nowotwór złośliwy - trwa to natomiast kilkanaście lat, dlatego mówi się, że kolonoskopia wykonywana co 10 lat i usuwanie takiech gruczolaków przy okazji, praktycznie zapobiego rozwojowi nowotworu złośliwego.
Pański wynik jest w porządku i nie stanowi powodu do niepokoju.