Co oznacza guzek nad pępkiem?

Dzień dobry. Mój mężczyzna wyczuł u siebie guza nad pępkiem. Jeden lekarz stwierdził, że to tłuszczak. Drugi uznał, że to przepuklina kresy białej. Mężczyzna nie odczuwa bólu w okolicy tego czegoś. Nie odczuwa dyskomfortu ani żadnego ciągnięcia. Jednak zauważył to u siebie kilka dni temu, nie wcześniej. Guz jest dość twardy, nieregularny w kształcie, raczej się nie przesuwa, lub bardzo mało. Gdy mężczyzna stoi, to coś jest prawie niewyczuwalne, natomiast gdy leży - już można to wyczuć. Guz jest niewidoczny - brzuch jest płaski, skóra nie jest czerwona. Mój mężczyzna ostatnio zaczął ćwiczyć po dłuższej przerwie, a w pracy kazano mu podnosić ciężkie przedmioty. W związku z tym mam pytanie - cóż to może być? Oczywiście, mężczyzna poszedł już do lekarza, ale chcemy poznać opinię wielu z nich. I drugie pytanie - czy, jeśli to przepuklina, czy można uprawiać sport - biegi, ćwiczenia w miejscu (na przykład plank)? Za wszelkie wskazówki co do wiarygodnych źródeł, gdzie można znaleźć ćwiczenia pomagające w tej przypadłości również będę bardzo wdzięczna.

Lek. Paweł Szadkowski

Sporą wartość diagnostyczną może wnieść badanie USG ściany jamy brzusznej. Jeśli okazałoby się, że jest to przepuklina to ogólnie wszystkie ćwiczenia zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej (głównie podnoszenie ciężarów) będą zwiększać ryzyko powiększenia się przepukliny i mogą doprowadzić do powikłań. O ewentualnym postępowaniu chirurgicznym powinien zadecydować chirurg ogólny.