Co oznacza HSIL dla 15-tygodniowej ciąży?

Witam. Wczoraj byłam na wizycie kontrolnej u ginekologa, w cytologii wyszły mi zmiany hsil. Jestem w 15 tygodniu ciąży i bardzo się martwię, ponieważ lekarz stwierdził, że zmiany są duże i musi pobrać wycinki, czytałam, że nie powinno się tego robić w ciąży. Czy to znaczy, że mam raka?

Lek. Paweł Szadkowski

HSIL nie oznacza raka, ale nieprawidłowe komórki, które mają wysokie ryzyko transformacji nowotworowej. Kolposkopia jest
zalecana u wszystkich ciężarnych ze zmianami HSIL, proszę stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.