Co oznacza, jeśli przerwano chemię u pacjentki z rakiem żołądka?

Dzień dobry. Moja znajoma ma raka żołądka z przerzutami do otrzewnej.Dostała chemię "czerwoną" , którą po trzecim cyklu przerwano ze względu na boleści i słabe wyniki badań ,odroczono kolejne chemie na prawie4miesiące.Została wypisana do domu a jedyne zalecenie to żeby więcej jadła.Co to może znaczyć ?Czy trzeba obawiać się najgorszego?

Lek. Paweł Szadkowski

Najprawdopodobniej stan pacjentki był zbyt ciężki, by stosować dalej chemioterapię. Chemioterapia niszczy nie tylko komórki rakowe, ale uszkadza też zdrowe komórki, więc pacjent musi być na tyle silny, by to przetrwać. Należy przez te 4 miesiące starać się, żeby znajoma jadła, dbała o siebie, ale niestety nie jest powiedziane, czy to przyniesie poprawę. Jeśli chodzi o rokowanie, najlepiej rozmawiać z lekarzem onkologiem, który prowadzi Pani znajomą.