Co oznacza krew w stolcu u mężczyzny?

Witam.Chciałabym uzyskać poradę dotyczącą mojego męża.Otóż w ostatnim czasie pojawia się u niego krew w kale po wypróżnieniu.Nie ma przy tym żadnych bóli ani zaparć.Zaobserwował jedynie cuchnący kał. Co może być przyczyną takiego stanu?

Lek. Paweł Szadkowski

Nie podała Pani, jaka to jest krew. Czy jest to krew żywoczerwona? Wtedy najczęstszą przyczyną są guzki krwawnicze (tzw hemoroidy) albo krwawienie zlokalizowane w dolnym odc. przewodu pokarmowego. Jeśli jest to krew powodująca smoliste stolce, krwawienie może być obecne w górnym odc. przewodu pokarmowego, np. z wrzodów żołądka. Mąż powinien udać się do lekarza pierwszego kontaktu, wykonać podstawowe badania (np. morfologię, żeby sprawdzić, czy to krwawienie jest przewlekłe), badanie per rectum.