Co oznacza luźny stolec u młodego mężczyzny?

Dzień dobry, Jestem 24 letnim mężczyzna i od około 10 miesięcy wydałam luźny stolec o konsystencji papki. Raczej nie jest to biegunka. Wypróżniam się regularnie. Najczęściej raz dziennie rano. Nie mam żadnych dolegliwości bólowych ani nie doświadczam żadnego dyskomfortu. Moja dieta nie jest za bardzo zróżnicowana. Czasem zjem jakiś owoc czy surowe warzywo. Pokarm typu fast food bardzo rzadko. Piję tylko wodę czasem puszkę napoju gazowanego. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Paweł Szadkowski

Jeśli stolec nie jest wodnisty, oddawany ze zwiększoną częstością ani nie towarzyszą temu inne objawy to nie wydaje mi się żeby miał pan powody do niepokoju. Konsystencja stolca może wynikać z diety (np. nieco ubogiej w błonnik) połączonej z nieco szybszą motoryką przewodu pokarmowego. Jeśli się pan tym niepokoi, można wykonać badanie ogólne stolca i badanie na krew utajoną.