Rdzeń przedłużony modelowany przez tętnicę kręgową w wyniku RM

Witam, miałam robiony rezonans magnetyczny głowy i chciałabym się dowiedzieć co oznacza zapis: "Modelowanie rdzenia przedłużonego przez tętnicę kręgową". Czy ktoś może mi to bardziej opisać o co tu chodzi? Niepokoi mnie to, bo jednak mowa jest tu o rdzeniu przedłużonym i martwię się czy nie jest on w jakiś sposób uszkodzony. Czy ten zapis oznacza uszkodzenie rdzenia przedłużonego czy jednak nie? I czy w związku z takimi wynikami powinnam podjąć jakieś leczenie? Czy jest możliwość, że komplikacje, jakie wystąpią u mnie po takich wynikach związanych z rdzeniem przedłużonym spowodują, że konieczne będzie przeprowadzenie operacji? Być może panikuję, ale martwię się... Chciałabym również zapytać przy okazji czy przerośnięte małżowiny nosowe po jednej stronie powinny mnie martwić czy to raczej nie jest powód do niepokoju? Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Stwierdzenie to oznacza, że tętnica kręgowa przebiega w tak bliskiej odległości od rdzenia przedłużonego, że go modeluje, tj. wpływa na jego kształt. Przerośnięte małżowiny nosowe mogą natomiast negatywnie wpływać na drożność nosa. W takiej sytuacji konieczne jest ich zmniejszenie. O szczegółach proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym.