Co oznacza mój wynik rezonansu kręgosłupa szyjnego oraz lędźwiowego?

Proszę o interpretację wyniku rezonansu kręgosłupa szyjnego oraz lędźwiowego, kobieta lat 37. Odcinek szyjny: badanie MR w sekwencji SE w obrazach T1 i T2 zależnych oraz Spair, BFF_E i Vista w projekcji strzałkowej, czołowej i poprzecznej: -spłycona jest fizjologiczna lordoza szyjna kręgosłupa. Rozpoczynające się zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w postaci wałowatych wyrośli kostnych na krawędziach trzonów, także na krawędziach tylnych, które dyskretnie modelują worek oponowy. Krążki międzykręgowe na poziomach VC4/VC5,VC5/VC6,VC6/VC7 tworzą niewielkie podwięzadłowe wypukliny, dyskretnie modelujące worek oponowy, bez cech stenozy kanału kręgowego. Kręgosłup lędźwiowy: badanie M-R kręgosłupa LS w sekwencji SE w obrazach T1 i T2 zależnych oraz T2 Spair, BFF_E i Vista w projekcji strzałkowej poprzecznje i czołowej: - spłycona jest fizjologiczna lordoza kręgosłupa lędźwiowego. W trzonie VL1 widoczne jest ognisko hiperintensywne we wszystkich sekwencjach także w sekwencji z saturacją tłuszczu o średnicy ok. 13 mm. Na poziomie VL5/VS1 widoczna jest niewielka podwięzadłowa wypuklina krążka międzykręgowego która dyskretnie modeluje worek oponowy, bez istotnej stenozy kanału kręgowego.

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pani opisane zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatycze kręgosłupa, które nie powodują istotnego ucisku struktur nerwowych. Wynik należy interpretować łącznie z pani obrazem klinicznym (objawami) ponieważ od tego zależy w głównej mierze dalsze postepowanie i ewentualne leczenie.