Co oznacza mój wynik rezonansu kręgosłupa szyjnego oraz lędźwiowego?
Proszę o interpretację wyniku rezonansu kręgosłupa szyjnego oraz lędźwiowego, kobieta lat 37. Odcinek szyjny: badanie MR w sekwencji SE w obrazach T1 i T2 zależnych oraz Spair, BFF_E i Vista w projekcji strzałkowej, czołowej i poprzecznej: -spłycona jest fizjologiczna lordoza szyjna kręgosłupa. Rozpoczynające się zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w postaci wałowatych wyrośli kostnych na krawędziach trzonów, także na krawędziach tylnych, które dyskretnie modelują worek oponowy. Krążki międzykręgowe na poziomach VC4/VC5,VC5/VC6,VC6/VC7 tworzą niewielkie podwięzadłowe wypukliny, dyskretnie modelujące worek oponowy, bez cech stenozy kanału kręgowego. Kręgosłup lędźwiowy: badanie M-R kręgosłupa LS w sekwencji SE w obrazach T1 i T2 zależnych oraz T2 Spair, BFF_E i Vista w projekcji strzałkowej poprzecznje i czołowej: - spłycona jest fizjologiczna lordoza kręgosłupa lędźwiowego. W trzonie VL1 widoczne jest ognisko hiperintensywne we wszystkich sekwencjach także w sekwencji z saturacją tłuszczu o średnicy ok. 13 mm. Na poziomie VL5/VS1 widoczna jest niewielka podwięzadłowa wypuklina krążka międzykręgowego która dyskretnie modeluje worek oponowy, bez istotnej stenozy kanału kręgowego.

KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania
Zostały u pani opisane zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatycze kręgosłupa, które nie powodują istotnego ucisku struktur nerwowych. Wynik należy interpretować łącznie z pani obrazem klinicznym (objawami) ponieważ od tego zależy w głównej mierze dalsze postepowanie i ewentualne leczenie.