Co oznacza naprężony odbyt i śladowe ilości krwi na papierze toaletowym?

Witam :) Mam 18 lat, od 3 dni przy podcieraniu dostrzegam śladowe ilości świeżej, czerwonej krwi. Nie odczuwam żadnych bóli brzucha, nie zauważam też żadnych grudek. Mój odbyt jest mocno naprężony. Co to może być? Czy da się to wyleczyć bez wizyty u lekarza? Stresuje mnie rozmowa na ten temat w moim wieku.

Lek. Paweł Szadkowski

Najczęstszą przyczyną krwawienia z dolnego odcinka pokarmowego są guzki krwawnicze (tzw. hemoroidy), bardzo częsta choroba w populacji. Jednak żeby wykluczyć inne, potencjalnie groźne dla zdrowia, przyczyny krwawienia musi się Pani udać do lekarza pierwszego kontaktu w celu dokładnego zbadania (w tym badanie per rectum) i ewentualnie poszerzenia diagnostyki.