Co oznacza odwapnienie szkliwa i fluoroza?

Witam Czy odwapnienie szkliwa a fluoroza to samo czy nie ? A czy wykonanie Mikroabrazji może pomóc przy odwapnieniu i jaka jest tego cena.Czy NFZ refonduje Pozdrawiam :)

Witam. Odwapnienie szkliwa ( demineralizacja) nie jest tym samym co fluoroza ( białe plamy spowodowane nadmiarem fluoru). Mikroabrazja szkliwa przeprowadzana jest w celu niwelacji przebarwień zębów na skutek zachodzącej w nich:
- wad rozwojowych twardych tkanek;
- fluorozy ;
- demineralizacji.
Cena takiego zabiegu waha się od 200 do 500 zł.

Witam.
Odwapnienia szkliwa pod postacią białych plam próchnicowych mogą pojawić się podczas leczenia aparatami stałymi.Nieleczone, mogą zwiększać swoje rozmiary oraz głębokość i prowadzić do powstania ubytków próchnicowych.
Fluoroza - choroba, której objawy występują w szkliwie zębów, kościach i ścięgnach, których przyczyną jest zbyt duża zawartość fluoru w wodzie pitnej i pożywieniu. Choroba w swojej najlżejszej postaci objawia się plamami kredowymi na zębach. Plamy te wywołują nadżerkę szkliwa. Powoduje to zwiększenie kruchości i twardości szkliwa. U dorosłych fluoroza prowadzi do uszkodzenia nerwów. Choroba najbardziej niebezpieczna jest dla dzieci, które się intensywnie rozwijają, a także dla młodzieży.