Co oznacza plamienie w ciąży?

Witam, jestem na początku 9 tygodnia ciąży. Od ok. 5 tygodnia ciąży występują u mnie plamienia. Są one brązowo-żółte, w niewielkich ilościach, najczęściej występują przy podcieraniu się. Według usg ciąża rozwija się dobrze, tzn. jest zarodek i bijące serce w 6w3d - zarodek 6 mm. Lekarz w 5 tygodniu stwierdził niewielkiego krwiaka, lecz w 7 tygodniu już go nie było. Przepisał leżenie oraz leki (duphaston, spasmolinę i magnez), natomiast plamienie nadal występuje praktycznie codziennie. Co może być przyczyną tych plamień? Czy możliwe, że lekarz nie zauważył nadżerki i ona jest przyczyną? Czy powinnam zrobić jakieś konkretne badania i kiedy plamienia powinny przestać występować? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Być może krwiak pozakosmówkowy, stwierdzony w 5. tygodniu ciąży, jeszcze całkowicie nie zniknął - plamienie może być objawem opróżniania się krwiaka. Może krwiak jest już na tyle mały, że lekarz nie zdołał uwidocznić go w badaniu USG. Plamienia powinny ustąpić w każdej chwili. Niewiele może Pani teraz uczynić. Musi Pani kontynuować dotychczasowe postępowanie (leki i odpoczynek) i oczekiwać kolejnych badań USG, które wykażą, czy ciąża rozwija się nadal prawidłowo. Jeśli krwawienie stanie się obfite i/lub wystąpią silne bóle w podbrzuszu, trzeba będzie udać się natychmiast do ginekologicznej izby przyjęć. Póki co, nie ma wskazań do pilnej interwencji.

Nadżerka (erytroplakia) może być przyczyną krwawień kontaktowych, czyli np. po stosunku, niezależnie czy współistnieje z ciążą, czy nie. Nie jest możliwe, by lekarz nie zauważył nadżerki w badaniu we wziernikach.

Pozdrawiam serdecznie!