Co oznacza pogłębiona lordoza kręgosłupa lędźwiowego ze skrzywieniem bocznym?

Witam. Moj problem.Pogłębiona lordoza kręgosłupa ledzwiowego ze skrzywieniem bocznym wypukloscia zwróconym w stronę lewą w odcinku L3-S1. Pogrubiale więzadła podłużne. Krążki m/k L4-S1 odowodnione. Na poziomie L4/L5 centralny lewostronna przepuklina kr m/k powodujące ucisk lewego korzenia nerwu rdzeniowego L5 i modelowanie worka oponowego oraz wpuklanie do otworu m/k _wymiar ap worka skrócony do 10.8 mm bezwzględna stenoza. Na poziomie L5/S1 centralna lewostronna przepuklina kr.m/k modelujaca worek i lewy korzeń nerwu S1 bez istotnej stenozy kanalowej. W podchrzestnych warstwach trzonow zmiany zwyrodnioniowe typu Modic II. Zmiany przerostowe w stawach m/k. Poza tym w sezonie L3 zmiana śr 6mm mogąca odpowiadać naczyniakowi. Struktury kostne bez zmian patologicznych. Po konsultacji z neurologiem zastosowana elektroterapia. Prady dynamiczne, laser,pole magnetyczne. Terapia manualna i kinezyterapia. Ogolna poprawa nieznaczna. Dolegliwości bolowe nadal sie utrzymuja. Stosowane leki Biocoflenac Milgamma i doraźnie Zaldiar. Moje pytanie. Co dalej? Praca fizyczna przy taśmie. Od 2.5 mca na zwolnieniu l4. Czy powinnam przy takim schorzeniu wracać do tego typu pracy? Dziękuję za pomoc. Anna

Dzień dobry

Pogłębiona lordoza nie jest niczym groźnym. Jest to zwiększona krzywizna kręgosłupa spowodowana zbyt napiętymi mięśniami na plecach odcinka lędźwiowego kręgosłupa a za słabymi mięśniami brzucha. To wystarczyłoby by zniwelować ból, jednakże teraz o innych rzeczach które wyszły w badaniu.
Odwodnienie kręgów nie jest dobre jednakże częste przy takich wadach kręgosłupa. Powinna Pani unikać wstrząsów. Krążki między kręgowe to taki "budyń" między kośćmi kręgosłupa który nie pozwala by kości o siebie się obijały- amortyzuje wstrząsy. Jeżeli ten "budyń" by wysechł czyli tam jak krążki się odwadniają to nie amortyzuje tych ruchów.
Przepukliny które ma Pani dosyć spore to nic innego jak wyjście tego "budyniu" po za obszar w którym powinny być. Oprócz tego one naciskają na nerw dlatego też mogą być objawy bólowe do nóg. Często tu lekarze proponują operację. Ja jestem zwolenniczką walki do końca w ostateczności operacji.
Większość przepisanych Pani zabiegów przynosi mały skutek. Dobrze wykonana terapia manualna napewno przyniosłaby ulgę. Dobrane odpowiednio ćwiczenia utrzymałyby ten efekt. Proszę poszukać w swoich okolicach takiego fizjoterapeuty lub osteopaty.
Będzie mogła Pani pracować stosując się do zasad o których powie terapeuta.

Pozdrawiam
Magda Szelągowska