Co oznacza pojawienie się dwóch rumieni?

Witam Państwa.

Czy pojawienie się dwóch rumieni świadczy o tym, iż ugryzły mnie dwa kleszcze, w dodatku oba z boreliozą?? Według stowarzyszenia chorych na boreliozę pojawienie się rumienia definitywnie świadczy o zarażeniu boreliozą, nie ugryzieniu np. pająka, itp. Jak więc rozumieć to co się stało?

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witamy serdecznie.

Mnogie rumienie pojawiają się niezmiernie rzadko. Mogą być wynikiem zarówno ugryzienia przez dwa kleszcze zakażone boreliozą, a mogą być to tak zwane mnogie rumienie wtórne, świadczące o rozsiewie zakażenia. Zwykle są mniejsze od zmiany pierwotnej i jednolicie zabarwione.