Co oznacza powiększenie węzła chłonnego okolicy pachwin?

Witam, dzisiaj wyczułam dość mocno powiększony węzeł chłonny w okolicach pachwin po prawej stronie (zazwyczaj były to małe kuleczki) teraz są jakby napuchnięte, bolesne przy ucisku. Czy mogą być one wynikiem przewlekłej alergii (prawdopodobnie na kurz i pyłki - katar oraz kichanie co dzień rano) lub odbytym wczoraj stosunkiem? (stosuje plastry Evra). Czy jest to powód do niepokoju? Nie mam innych dolegliwości. Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Paweł Szadkowski

Może pani udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu oceny ewentualnej limfadenopatii. Powiększenie węzłów nie jest wynikiem alergii. Bolesne powiększenie węzłów chłonnych może być wynikiem infekcji, ale jeśli natężenie objawów jest niewielkie i nie występują inne objawy ogólne takie jak gorączka, dreszcze, wzmożona potliwość, to raczej nie ma powodów do niepokoju.