Co oznacza śluzowa wydzielina tydzień po owulacji?

Witam, mam pytanie dotyczące starań o ciążę. Otóż staramy się z mężem o dziecko 6 miesięcy - cykl już 9. Mieliśmy zrobione badania, u męża jest wszystko w porządku, natomiast ja miałam kłopoty z prolaktyną - mój wynik przy normach do 15 to 48,8 ng. Został przepisany mi B***, jednak z racji jego fatalnych skutków ubocznych odstawiony. Owulacje mam regularnie, zawsze ok. 12-13 dc (potwierdzoną monitoringiem), równe 14 dni po przychodzi miesiączka niezbyt obfita i krótka (3 dni). Po ostatnich badaniach została przepisana mi L*** na 3 miesiące. W zeszłym miesiącu, jak i w tym równo tydzień po owulacji chlusła ze mnie galaretka dość duża. Mam pytanie, co może oznaczać ta galareta? Dodam, że nie powinien to być śluz płodny, gdyż stosuję testy owulacyjne. Co mi jest?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Myślę, że powinni Państwo podejść do sprawy bardziej na luzie. Nieraz im bardziej się o coś staramy, tym mniejsza szansa powodzenia! Nieco podwyższone stężenie prolaktyny we krwi nie jest niepokojące, biorąc pod uwagę że ma Pani regularne, owulacyjne cykle. Jeśli chodzi o śluzowo-krwistą wydzielinę tydzień po owulacji, to najpewniej doświadcza Pani działania niepożądanego przyjmowanego przez Panią preparatu hormonalnego (L***). Nie należy się tym przejmować. Skoro regularnie Pani owuluje, to zapewne wkrótce dojdzie do zapłodnienia. Prawidłowy wynik badania nasienia powinien Państwa dodatkowo uspokoić. 6 miesięcy to nie jest długi okres starań - diagnostykę niepłodności wdrażamy zwykle najwcześniej po 12 miesiącach regularnych a bezowocnych prób.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!