Co oznacza świąd całego ciała?

Dzien dobry od ok. 4 - 5 tygodni swedzi mnie całe ciało, swędzenie jest nie do wytrzymania, wychodzą pokedyńcze krosty na ciele lecz ostatnio zaowazylem ze na penisie wyszło dosc sporo ok. 10 krost nie wiem co to i co robic strwasznie swedzi mnie ciało w okolicach prnisa również, swędzenie zawsze nasila sie gdy ide spac. Co robic ?

Lek. Paweł Szadkowski

Przyczyn świądu uogólnionego jest bardzo dużo. Diagnostykę warto zacząć od wykonania badań: morfologii krwi z rozmazem, ALP, ALT, AST, bilirubina całkowita i bezpośrednia oraz wykluczeniu chorób alergicznych i pasożytniczych. Sugeruję w pierwszej kolejności udać się do dermatologa ze względu na występujące zmiany skórne, które mogą nasuwać rozpoznanie.