Sztywność karku a niebezpieczna choroba

Witam serdecznie, mam pytanie dotyczące sztywności karku. Mianowicie, od tygodnia odczuwam ból głowy w tylnej jej części oraz właśnie sztywność karku. Dodam, że nie cierpię na żadne przewlekłe choroby, nie mam skrzywienia kręgosłupa, nie skarżę się również na bóle kręgosłupa. Śpię dobrze, nie mam z tym również żadnego problemu. Dlatego tym bardziej niepokoi mnie ta sztywność karku, która nagle się pojawiła. Czytałam różne teksty w internecie na temat sztywności karku i trochę się zaniepokoiłam, ponieważ znalazłam informacje, że sztywność karku może być jednym z pierwszych objawów groźnych chorób neurologicznych. Czy to prawda? Czy powinnam udać się natychmiast do lekarza czy może jeszcze poczekać i zobaczyć jak dalej będzie się rozwijała ta sztywność karku i ból głowy w tylnej części? Z góry bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Objaw sztywności karku jest objawem niepokojącym, występującym u osób z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych lub krwawieniem podpajęczynówkowym. Czasami mylony jest jednak u osób z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa (w Pani wieku raczej niewielkie szanse) lub np. długą szyją. Jeżeli rzeczywiście ma Pani sztywność karku, a nie np. bóle mięśniowe jego okolicy itp., to radzę pilnie zgłosić się na SOR celem wykluczenia chorób wymagających pilnej interwencji terapeutycznej.