Co oznacza taki guzek na plecach?

Dzien dobry, mam pytanie odnoście guzka, ktory wyczuwam na plecach. Wyczuwam go od kilku lat, mialam go tez jak bylam mala. Po prawej stronie na dole przy kosci. Takie miękkie, dosc duze i przesuwające sie pod palcami. Po drugiej stronie mam takie samo ale o wiele mniejsze (prawie w ogole nie wyczuwalne). Co to jest? Guz nerki? Moze węzły chłonne? martwi mnie to bo teraz zaczelo mnie to bolec. Teraz gdy jest zimno i tak czesto mam cos cienkiego na sobie i krotka kurtke. To moga byc przewijane węzły chłonne? Czy w tym miejscu nie ma węzłów? Prosze o rade.

Witam,

wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego w celu oceny zmian opisane przez Panią.

W takim przypadku wymagane jest badanie palipacyjnie oraz w razie nieprawidłowości zostanie zlecona diagnostyka oraz konsultacja innego specjalisty np chirurga.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciężko jednoznacznie stwierdzić, czym może być opisywana zmiana. Tak jak Pani wspomniała, może to być powiększony węzeł chłonny, jednak taki fakt powinien potwierdzić lekarz. Wszystko też zależy od dokładnego miejsca położenia guzka, dlatego warto również wykluczyć zmianę o charakterze dermatologicznym.

Co do wspomnianych węzłów chłonnych, to ich powiększenie może oznaczać, że w organizmie rozwija się stan zapalny. Dzieje się tak najczęściej podczas infekcji.

Pewne wątpliwości może budzić fakt, że taki guzek jest już wyczuwalny od kilku lat. Powiększenie węzłów ma miejsce jedynie podczas działania układu odpornościowego, w czasie infekcji, dlatego tak jak zostało wspomniane, warto się także udać do dermatologa.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym węzłów chłonnych, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.