Co oznacza taki wynik PSA przy braku prostaty?

Dzień dobry! Mój tata 7 lat temu przeszedł radykalną prostatektomię z limfadektomią. Gleason T3 3. Po operacji PSA nieoznakowalne (wynik bardzo bliski 0, na ten moment nie pamiętam dokładnie). Od tego czasu PSA fluktuuje - 0,001, potem 0,008, potem znowu 0,002. Od jakieś czasu (2-3 lata) wszedł na wartości setne. Pół roku temu PSA wynosiło 0,029, teraz 0,058. Czy taki wzrost rozumiany jest już jako wznowa biochemiczna? Wiem, że punktem odcięcia jest 0,2, ale czy takie wzrosty wskazują na to, że coś się dzieje? Kilka dni przed badaniem PSA tata miał robiony zastrzyk sterydowy (silne bóle po nieudanej operacji kręgosłupa). Czy to mogło wpłynąć na wynik? PSA było w laboratorium, gdzie nie ma sprzętu do badania - musiało być wyjazdowe. Za tydzień ma powtórzyć wynik PSA. Co dalej, jeżeli wartość znowu podrośnie? Czy to jest już moment na rozpoczęcie leczenia? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam,

jeśli będzie nowy wynik Pani taty to proszę zamówić wizytę stacjonarną z lekarzem prowadzący który zapozna się z wynikiem oraz przeprowadzi badanie podmiotowe i przedmiotowe i oceni stan zdrowia taty.

Gdyby były trudności z wizytą stacjonarną to zamówić teleporade z lekarzem i przekazać mu ostatnie wyniki aby miał porównanie lekarz zdecyduje czy wdrożyć leczenie albo zalecić dalszą diagnostykę obrazową lub laboratoryjną.

Proszę również spróbować medycyny naturalnej która jest pomocna z medycyną kliniczną.

Pozdrawiam