Co oznacza taki wynik testu na krew utajoną?

Dzień dobry. Zrobiłam w domu dwa razy test na krew utajoną. Za pierwszym razem wyszedł pozytywny ale druga kreska była bardzo jasna. Za drugim razem po kilku dniach również wyszedł pozytywny ale kreska była jeszcze jaśniejsza, ledwo widoczna, trzeba było się dobrze przyjrzeć żeby ją zobaczyć. Zrobiłam badania krwi bo bardzo się wystraszyłam. Morfologia z rozmazem idealna. Wszystko w normie. Żelazo 197 ug/dl. Crp <0,10 w normie. Co mam dalej robić? Czy obecność krwi w kale może świadczyć o raku jelita grubego? Czy powtórzyć badanie kału ale tym razem w laboratorium, czy unówić się od razu na kolonoskopie? Dodam jeszcze, że badanie na krew utajoną postanowiłam zrobić ze względu na zmianę rytmu wypróżnień. Zawsze załatwiałam się rano a od jakiegoś czasu po południu. Brzuch mnie nie boli.

Dzień dobry,

przed decyzją o wykonaniu badania kolonoskopii wskazana kontrolne badanie kału na obecność utajonej krwi ale należy odpowiednio się przygotować to znaczy jeśli przyjmuje Pani żelazo, aspirynę lub witaminę C odstawić.

Trzy dni przed badaniem należy stosować dietę bezmięsna i nie zawierającą pokarmów barwiących stolec np buraków, jagód.

Jeśli wynik potwierdzi obecność krwi należy udać się do gastrologa który wykona badanie fizykalne i oceni jaki jest powód krwi w stolcu która może pochodzić np z żylaków odbytu.

Będę wdzięczny za pozostawienie opinii jeśli uzna Pani moją poradę za pomocną.

Pozdrawiam