Co oznacza taki wynik TK płuc u 22-latka?
Witam, na opisie tomografii płuc wyszło coś co mnie niepokoi, jest się czym martwić "W segmencie 2 płuca prawego uwidoczniono guzek podopłucnowy 0.3 cm.W segmencie 3 płuca lewego guzek 0.4cm. Drobne zmiany włukniste w segmentach 5 obustronnie i 3 płuca prawego. poza tym miąższ płuc bez zmian ogniskowych"

MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Nie wspomniał Pan, z jakiego powodu było wykonywane badanie obrazowe. Czy w ostatnim czasie wystąpiły pewne infekcje dróg oddechowych, wymagających konkretnego leczenia. Istotna jest również obecność chorób współtowarzyszących oraz niepokojących objawów, jak: kaszel, duszności, czy krwioplucie.
Na podstawie wskazanego opisu tomografii komputerowej klatki piersiowej, można by stwierdzić, że wystąpiły pojedyncze niewielkie zmiany mogące odpowiadać guzkom. Prawdopodobnie będą one do dalszej obserwacji w ustalonych odstępach czasu. Możliwe, że będzie konieczność przeprowadzenia bronchoskopii, aby uzyskać wycinek do badań histopatologicznych. Dopiero takie postępowanie będzie mogło określić charakter danej zmiany.
Zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem pulmonologiem. Specjalista po analizie dotychczasowych badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i leczeniu.
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/rak-pluc
https://portal.abczdrowie.pl/objawy-raka-pluc-wczesne-i-najwazniejsze-symptomy
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pluc
A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-guzek-podoplucnowy