Co oznacza taki wynik TK płuc u 22-latka?

Witam, na opisie tomografii płuc wyszło coś co mnie niepokoi, jest się czym martwić "W segmencie 2 płuca prawego uwidoczniono guzek podopłucnowy 0.3 cm.W segmencie 3 płuca lewego guzek 0.4cm. Drobne zmiany włukniste w segmentach 5 obustronnie i 3 płuca prawego. poza tym miąższ płuc bez zmian ogniskowych"

Dzień dobry, aby ocenić opis wyniku wymagana jest stacjonarna wizyta u lekarza który zlecił diagnostykę obrazową. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad oraz badanie fizykalne i oceni wynik (płytkę badania) porównując z objawami klinicznymi i odpowie na Pańskie pytania dotyczące stanu zdrowia.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniał Pan, z jakiego powodu było wykonywane badanie obrazowe. Czy w ostatnim czasie wystąpiły pewne infekcje dróg oddechowych, wymagających konkretnego leczenia. Istotna jest również obecność chorób współtowarzyszących oraz niepokojących objawów, jak: kaszel, duszności, czy krwioplucie.

Na podstawie wskazanego opisu tomografii komputerowej klatki piersiowej, można by stwierdzić, że wystąpiły pojedyncze niewielkie zmiany mogące odpowiadać guzkom. Prawdopodobnie będą one do dalszej obserwacji w ustalonych odstępach czasu. Możliwe, że będzie konieczność przeprowadzenia bronchoskopii, aby uzyskać wycinek do badań histopatologicznych. Dopiero takie postępowanie będzie mogło określić charakter danej zmiany.

Zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem pulmonologiem. Specjalista po analizie dotychczasowych badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/rak-pluc

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-raka-pluc-wczesne-i-najwazniejsze-symptomy

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pluc

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-guzek-podoplucnowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.