Co oznacza takie duże TSH?

Dzień dobry, Jestem chłopakiem w wieku 25 lat. Ostatni czas bardzo źle się czułem(bez siły, cały czas senny i czasami bóle głowy) więc zgłosiłem się do lekarza rodzinnego. Po wykonaniu badań wyszło: ob-28, TSH-44,3. Tak duży poziom od normy bardzo mnie przestraszył więc po tygodniu poszedłem jeszcze raz na badania, z których wyszło ob-7, TSH-54,5!!!, żelazo-283, ft3-3,45, ft4-1,36. Na wizytę do endokrynologa muszę czekać miesiąc. Moje pytanie brzmi czy możliwe jest tak duże TSH, o czym może świadczyć w połączeniu z wysokim żelazem?

Lek. Szymon Suwała

Podwyższone TSH, w powiązaniu z sennością i brakiem sił, najpewniej świadczą o niedoczynności tarczycy, wymagającej pilnej terapii substytucyjnej z użyciem lewotyroksyny. Dla potwierdzenia tej diagnozy najlepiej skonsultować się pilnie z lekarzem - docelowo endokrynologiem, ale w pierwszym rzucie można porozmawiać z lekarzem rodzinnym.