Co oznacza takie pulsowanie w brzuchu?

Witam. Mam dziwne uczucie jakby pulsowania w brzuchu po lewej stronie w podbrzuszu. Nie jest to ból tylko raczej jak skurcz podobny do drgania oka jak jest za mało magnezu. Nie widać gołym okiem tego na brzuchu ale czuję gdzieś jakby to mięśnie drgały. Co może być tego przyczyną? Naczytałam się że to może być tętniak aorty brzusznej. Mam 34 lata i nigdy takiego czegoś nie miałam. Proszę o poradę. Pozdrawiam
KOBIETA, 34 LAT 10 miesięcy temu

Dzień dobry.

Opisany objaw wymaga stacjonarnej wizyty u swojego lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza rodzinnego który zbierze dokładny wywiad i wykona badanie palpacyjne oraz osłuchać stetoskopem jamę brzuszną aby zlecić odpowiednią diagnostykę a w razie nieprawidłowości zlecić konsultację do odpowiedniego specjalisty.

Opisany objaw pulsowanie wyczuwalne pod powłokami brzucha może, ale nie musi, być objawem chorobowym. Wszystko zależy również od budowy ciała ludzkiego. Warto z konsultować z lekarzem który wykona badania które opisałem wyżej i wyjaśni Pana wątpliwości na miejscu.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety bez dokładnych badań nie można stwierdzić, co może być podłożem wystąpienia tych dolegliwości. Pani objawy mogą bowiem wskazywać na wiele chorób, które wymagają konsultacji lekarskiej i szczegółowej diagnostyki.

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza medycyny rodzinnej lub internisty. Prawdopodobnie zlecą Pani wykonanie podstawowych badań, w tym morfologii. Konieczne może być także wykonanie USG jamy brzusznej. W oparciu o ich wyniki, jak również szczegółowy wywiad z pacjentem lekarz stwierdzi, czy konieczna jest jeszcze wizyta u specjalisty.

Niekiedy takie objawy mogą sygnalizować także choroby układu pokarmowego, np. związane z nieprawidłową pracą jelit. W takim przypadku warto byłoby rozszerzyć diagnostykę o dodatkowe badania np. kolonoskopię, aby wykluczyć również tego rodzaju schorzenia. Proszę nie zwlekać z konsultacją lekarską i udać się na nią jak najszybciej, aby ustalić przyczynę schorzenia i rozpocząć natychmiastowe leczenie.

Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl, w którym znajdzie Pani więcej przydatnych informacji na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/pulsowanie-brzucha

Warto też zweryfikować, jak na pytania o zbliżonej tematyce od innych użytkowników odpowiadają eksperci naszego serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pulsowanie-brzucha-a-tetniak-aorty https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-pulsowanie-w-brzuchu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.