Co oznacza uczucie ciała obcego w prawym oku podczas noszenia soczewki?

Witam! Noszę soczewki miesięczne na dzień, firmy C***. Na początku nie było żadnego problemu. W ogóle nie czuło się obecności żadnej soczewki. Od około miesiąca mam problem z prawym okiem. Polega on na uczuciu ciała obcego w oku. Początkowo oko swędziało mnie i uczucie ciała obcego było cały czas, ale po wizycie u okulistki (która nie stwierdziła niczego niepokojącego), zrezygnowaniu na miesiąc z soczewek oraz korzystania z kropli do oczu: K*** i D*** uczucie to przeszło (po ok. 2 tyg.) i było w miarę ok, do czasu gdy postanowiłam założyć soczewki na nowo. Od razu po założeniu soczewki na prawe oko - znowu uczucie ciała obcego. Dodatkowo występuje też ono, gdy nie mam soczewki, a dotknę lekko zamkniętej powieki lub czasami bez przyczyny. Z lewym okiem jest wszystko w najlepszym porządku. Stosowanie kropli do soczewek nie pomaga. Wymiana soczewek na nowe również. Już nie wiem, co mam robić, ponieważ podobno „nic w tym oku nie widać”, a jednak coś czuję. Dodam jeszcze, że soczewki regularnie wymieniam i używam od roku, a coś takiego dzieje mi się pierwszy raz. Proszę o pomoc i jakąś radę. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Witam!
Przyczyn uczucia ciała obcego w oku podczas noszenia soczewek kontaktowych może być wiele. Najczęściej mamy do czynienia z tzw. zespołem suchego oka. Zaburzenia w składzie i rozprowadzaniu łez po powierzchni oka mogą wynikać zarówno z obecności samej soczewki (ciało obce), jak i jej złego dopasowania (za ciasna - nie rusza się na oku, za luźno dopasowana - za bardzo się rusza), a także z reakcji na składniki płynu służącego do pielęgnacji soczewek kontaktowych.
Dodatkowo możemy mieć do czynienia z pewnym rodzajem reakcji uczuleniowej. Czasami pomaga zmiana soczewki na wykonaną z innej substancji (różnią się giętkością), czasami regularne stosowanie kropli nawilżających bez konserwantów, czasami zmiana płynu do czyszczenia soczewek, a czasami nie można pozbyć się takich dolegliwości i trzeba zrezygnować z noszenia soczewek.
Niestety uczucie ciała obcego może też być początkowym objawem bardzo poważnych stanów, które wymagają zdjęcia soczewki, udania się do okulisty i wdrożenia leczenia w trybie pilnym. Są to np.: zapalenie spojówek, rogówki, erozje nabłonka.
Zatem nawracające uczucie ciała obcego wymaga każdorazowo kontroli okulistycznej.
Pozdrawiam