Co oznacza wyczuwalna pod pachą grudka?

Witam, kilka miesięcy temu pod pachą wyczułam grudkę. Na początku nie bolała po jakimś czasie zaczęła, ale szybko znikała. Później znów się pojawiła, ale bardzo bolała przy jakim kolwiek ruchu , była wielkości średniego winogrona wiec duża, skóra w tym miejscu była mocno zaczerwieniona. Smarowałam maścią ichtolowa i po kilku dniach znikło. Lecz zaraz znowu wróciło ale w innym miejscu i tak już kilka razy. Są to bardzo bolące zmiany , nie da się tego „wycisnac” bo są głęboko pod skóra. Po tym jak znikają zostają ciemne ślady na skórze, a tez robi mi się to regularnie tylko pod jedna pachą. Mieszkam za granica i byłam u lekarza stwierdził ze to zapalenie mieszków , zalecił maść ichtolowa i zmienienie antypespirantu .. to tyle wiedziałam sama przed wizyta. Dostanę jakieś konkretniejsze porady tu ? :(

Lek. Paweł Szadkowski

Może być to nie zapalenie mieszków włosowych, a zapalenie gruczołów apokrynowych (potowych). Ta dolegliwość nosi nazwę ropni pach lub trądziku odwróconego. Są to guzy sięgające dość głęboko, czasem mogące tworzyć przetoki. Leczenie stanowi podobnie maść ichtiolowa, ale też antybiotykoterpaia. Przy braku poprawy i przy pewności, że to trądzik odwrócony, stosuje się izotretynoinę. Jeśli leczenie nie przynosi poprawy, czasem jest konieczność leczenia chirurgicznego. Zapalenie gruczołów potowych niekiedy występuje wspólnie z objawami hiperandrogenizmu. Jeśli zauważyła Pani u siebie takie objawy, leczeniem może być stosowanie preparatów antyandrogenowych.
Natomiast zmiana może być też powiększonym węzłem chłonnym - pomocne byłoby wykonanie usg okolicy pachy.