Co oznacza wydzielina z pochwy zabarwiona krwią?

Witam!
Jestem młodą mamą, mam 23 lata, moje dziecko ma już ponad półtora roku, ok. miesiąc temu odstawiłam go od piersi, nie miałam miesiączki przez prawie cały okres karmienia, jedynie raz na parę miesięcy, takie krótkie krwawienie przez ok. 3 dni i to wszystko.
Zaraz po odstawieniu syna od piersi dostałam miesiączkę, trwała ona tyle samo co przed ciążą, czyli ok. 6-7 dni i wszystko było w porządku do czasu kolejnej miesiączki, która trwała ok. 10-11 dni. Potem przez kilka kolejnych dni po miesiączce było wszystko dobrze, nie miałam żadnych upławów, do póki nie współżyłam z partnerem, zaraz po stosunku zauważyłam, że moja wydzielina jest lekko podbarwiona krwią i tak jest już ok. 6 dni.

Byłam z tym problemem u ginekologa, ale doktorka nie zauważyła żadnej nadżerki ani uszkodzeń, jajniki też nie są powiększone, brzuch mnie nie boli,bolał mnie troszkę dzień po stosunku, zrobiłam również cytologię, ale wyniki będą dopiero za 5 tyg .a ja się już niepokoję.
Czy może to być wynikiem zmian hormonalnych po zakończeniu karmienia?
Dodam jeszcze, że ostatnio sporo schudłam również z niewiadomych przyczyn i mam lekką niedowagę.
Z góry dziękuję za odpowiedź!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Po odstawieniu dziecka od piersi dochodzi do zmian w gospodarce hormonalnej kobiety, wraca Pani do pełnej płodności, powinny pojawić się znów regularne miesiączki, takie jak przed ciążą. Krwawienie po stosunku jest charakterystycznym objawem nadżerki szyjki macicy, jednak została ona wykluczona w czasie badania.
Inne możliwe przyczyny takiego krwawienia to infekcja (zarówno bakteryjna jak i grzybiczna) czy polip macicy.
Jeżeli krwawienie nie ustanie, to nie należy go lekceważyć i poprosić lekarza o pełną diagnostykę, łącznie z wymazem na posiew. Na pewno więcej będzie można powiedzieć po wyniku cytologii.
Myślę, że powinna Pani spokojnie poczekać na ten wynik i jeżeli do tego momentu sytuacja się nie ustabilizuje lub wynik będzie niepokojący - udać się do lekarza.

Pozdrawiam serdecznie!