Co oznacza wynik BACC tarczycy 24-latki?
Witam, zostałam skierowana przez lekarza endokrynologa na BAC ponieważ na usg tarczycy wyszedł mi guzek w lewym płacie (6mm). Właśnie dziś otrzymałam wynik biopsji ale wizytę prywatną u swojej Pani endokrynolog mam dopiero 21 Maja. Rozpoznanie badania brzmi następująco: Obraz cytologiczny mieści się w pojęciu zmiany pęcherzykowej o nieokreślonym charakterze.. (grupa III wg Bethesda). Rozmaz zawiera dość monomorficzną populacje tyreocytów leżących w strukturach drobnopęcherzykowych miejscami wokół ziaren koloidu. Proszę o wyjaśnienie powyższego wyniku. Pozdrawiam

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania
III grupa wg Bethesda oznacza zmianę pęcherzykową bliżej nieokreśloną. Taki opis nie wskazuje na zmianę złośliwą, ale zaleca się kontrolną biopsję za 3-6 miesięcy, w zależności od Pani objawów, ryzyka itp.
Dalsze postępowanie jest zależne od Pani wyników z krwi i obrazu usg. W teorii to rozpoznanie stanowi podstawę do rozważenia leczenia operacyjnego, ale tylko w przypadku występowania istotnych cech ryzyka w obrazie USG. Prościej mówiąc, nie ma dużego powodu do niepokoju, proszę spokojnie poczekać na wizytę