Co oznacza wynik badania biopsyjnego?

Fragment łożyska o wym.9999999x7x2,fragment pępowiny dł.5cm i błony płodowe szaro zielone.Mikroskopowo:łożysko 2 trymestru z obfitym odkładaniem włóknika w płycie podstawowej,z włóknieniem kosmków i zrastaniem naczyń w drobnych przedwcześnie dojrzałych kosmkach.Międzykosmkowo obserwuje się odkładanie włóknika.Wbłonach płodowych cechy martwicy z odczynem zapalnym.Pępowina trzynaczyniowa.Obserwowany obraz morfologiczny może być spotykany w zatruciu ciążowymCo mogło spowodować obumarcie płodu.Z góry bardzo dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Nie wiem, czy potrafię odpowiedzieć na Pani pytanie zgodnie z Pani oczekawianiami. Badanie histopatologiczne wykonuje specjalista patomorfolog, który na podstawie obrazu tkanek pod mikroskopem potrafi rozpoznać patologię, która, w tym wypadku, doprowadziła do obumarcia ciąży. Zatrucie ciążowe, gestoza, nadciśnienie indukowane ciążą, stan przedrzucawkowy (preeklampsja)- to różne określenia stosowane w odniesieniu do grupy chorób, które mogą pojawić się po 20 tygodniu ciąży. Są to stany groźne, ponieważ niosą ryzyko wielu powikłań zarówno dla matki, jak i dziecka (przedwczesne odklejenie łożyska, zahamowanie wzrostu płodu, obumarcie ciąży). W przebiegu tych schorzeń pojawiają się zakrzepy w naczyniach doprowadzających krew do łożyska, co skutkuje zaburzeniem jego rozwoju oraz zawałami w jego obrębie (martwica spowodowana niedokrwieniem). Badanie histopatologiczne płodu i popłodu (łożyska, pępowiny, błony owodniowej) wykonuje się rutynowo przy poronieniu lub obumarciu płodu, aby znaleźć lub potwierdzić przyczynę śmierci dziecka i, jeśli to możliwe, zapobiec podobnej sytuacji w przyszłości. Pozdrawiam serdecznie!