Co oznacza wynik badania kręgosłupa i zaburzenia czucia?

Prosze o porade: MRT wykazalo przepukline krazka miedzykregowego L5 - L1. Nie mam zadnych boli, normalnie chodze i nie mam problemu z oddaniem moczu. Jedyny objaw to zaburzenia czucia w okolicy prawego posladka od 2 tygodni odczuwalne przy chodzeniu najbardziej. Chce uniknac operacji gdyz obawiam sie ewentualnych komplikacji pozabiegowych.Jakie zabiegi rehabilitacyjne zastosowac? Czy moge tak zyc z tym objawem jesli sie nie bedzie pogarszalo? Prosze o dluzsza wypowiedz. Dziekuje z gory.

Z opisu objawow ktory pani przedstawila wynika ze wspomniana przepuklina L5-S1 jest umiarkowana i jednostronna. Nalezy zastanowic sie co w pani przypadku determinuje jej pojawienie sie. Moze przeciazenia, moze zbyt wysoka masa ciala, moze charakter wykonywanej pracy ktory wplywa na oslabienie wlasciwosci gorsetu miesniowego, czasami wada postawy. Elementy te nie wykluczaja sie wzajemnie a raczej nakladaja na siebie powodujac zbyt duza kompresje tej miedzykregowej struktury jaka jest dysk. Proponowalbym skontaktowac sie z dobrym fizjoterapeuta, ocenic i "wyprostowac" ewentualne problemy tak aby maksymalnie powstrzymac rozwoj niekorzystnych zmian w obrebie dysku na przyszlosc. Pozdrawiam.

Objawy nie muszą być związane z dyskopatią. Jeśli jest to dyskopatia to istnieje sporo nieoperacyjnych technik fizjoterapeutycznych pomagających przy dolegliwościach dyskopatycznych. Proszę skonsultować się z dobrym fizjoterapeutą.
Proszę spróbować:
https://www.youtube.com/watch?v=AIOjXg7egdc
https://www.youtube.com/watch?v=cqv06rlQ934
https://www.youtube.com/watch?v=H5_MTAp9Fgg

Pozdrawiam, Paweł Czarnocki