Co oznacza wynik badania nerek u 27-latka?
Witam Podczas kontrolnej wizyty na badaniu USG zleconej przez lekarza rodzinnego z tytułu zawrotów głowy wszystko wyszło bez zarzutu. Moją uwagę przykuła informacja " W rzucie kielicha środkowego nerki prawej zmiana hiperechogeniczna o cechach złogu, sr 5mm" Nie odczuwam żadnych dolegliwości bólowych, nie występuje krwiomocz oraz inne objawy, właściwie nawet nie wpadło by mi do głowy, że mogę mieć taką "niespodziankę" podczas badania. Czy w takim wypadku jest się czym przejmować? Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA, 27 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Bardzo dobrze, że wykonuje Pan badania kontrolne, aby sprawdzić stan funkcjonowania organizmu.
Analizując przedstawiony opis badania USG jamy brzusznej, można by stwierdzić, że wyodrębniono zmianę hyperechogeniczną mogąca odpowiadać zwapnieniom. Taka przypadłość może z kolei powodować predyspozycje do rozwoju kamicy nerkowej.
Jest to stan prawdopodobnie do dalszej obserwacji i kontroli w ustalonym przez lekarza terminie.
Istotne są ewentualne objawy, które występują lub mogą wystąpić. Dlatego zalecamy Panu konsultację stacjonarną u lekarza nefrologa, aby zdecydował o dalszych krokach postępowania
Odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiana-hyperechogeniczna-w-wyniku-badania-usg
A podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/nefrokalcynoza-wapnica-nerek
https://portal.abczdrowie.pl/kamica-nerkowa