Co oznacza wynik badania nerek u 27-latka?

Witam Podczas kontrolnej wizyty na badaniu USG zleconej przez lekarza rodzinnego z tytułu zawrotów głowy wszystko wyszło bez zarzutu. Moją uwagę przykuła informacja " W rzucie kielicha środkowego nerki prawej zmiana hiperechogeniczna o cechach złogu, sr 5mm" Nie odczuwam żadnych dolegliwości bólowych, nie występuje krwiomocz oraz inne objawy, właściwie nawet nie wpadło by mi do głowy, że mogę mieć taką "niespodziankę" podczas badania. Czy w takim wypadku jest się czym przejmować? Pozdrawiam

Witam,

przedstawiony opis powinien zostać z konsultowany z lekarzem nefrologiem który przede wszystkim wykona podstawowe badanie podmiotowe, przedmiotowe i oceni opis na podstawie wykonanego badania dla tego tak ważna jest stacjonarna wizyta u lekarza. Jeśli okaż się, że jest długi czas oczekiwania na wizytę wskazana wizyta u lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pan badania kontrolne, aby sprawdzić stan funkcjonowania organizmu.

Analizując przedstawiony opis badania USG jamy brzusznej, można by stwierdzić, że wyodrębniono zmianę hyperechogeniczną mogąca odpowiadać zwapnieniom. Taka przypadłość może z kolei powodować predyspozycje do rozwoju kamicy nerkowej.

Jest to stan prawdopodobnie do dalszej obserwacji i kontroli w ustalonym przez lekarza terminie.

Istotne są ewentualne objawy, które występują lub mogą wystąpić. Dlatego zalecamy Panu konsultację stacjonarną u lekarza nefrologa, aby zdecydował o dalszych krokach postępowania

Odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiana-hyperechogeniczna-w-wyniku-badania-usg

A podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/nefrokalcynoza-wapnica-nerek

https://portal.abczdrowie.pl/kamica-nerkowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.