Co oznacza wynik badania ROMA?

Dzień dobry, mam pytanie o konieczność konsultowania z lekarzem wyniku testu Roma w przypadku ogólnego dobrego wyniku ( przed menopauzą, wynik procentowy 4,65% przy wartości referencyjnej: niskie ryzyko do 11,4%), jednakże jednocześnie wynik HE4 przekracza normę w laboratorium (wynik 40,3 pmol/l, norma przed menopauzą - 37,5 pmol/l). Lekarz dał wskazanie by przyjść na wizytę w przypadku, gdyby test Roma dał wynik wysokiego ryzyka, więc nie wiem, czy sam wskaźnik HE4 należy również skonsultować?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. W przypadku takiego wyniku radziłbym skonsultować się z chirurgiem onkologiem.