Co oznacza wynik badania serca zmarłego?

Witam. Mam nietypowe pytanie. Otóż mój wujo zmarł, zdaniem pani prokurator na zawał serca, takich informacji udzieliła mi ustnie przez telefon. Natomiast papiery, które zostały mi przesłane nic o zawale nie mówiły. Brzmiały one następująco "zmarł w mechanizmie ostrej niedomogi krążeniowo- oddechowej na podłożu przewlekłych zmian chorobowych w układzie sercowo- naczyniowym- miażdżycy tętnic wieńcowych, ognisk włókienia mięśnia sercowego i włóknienia wsierdzia oraz wady nabytej zastawki aortalnej". Czy takie stwierdzenie jest jednoznaczne z zawałem serca??

Lek. Paweł Szadkowski

Tak. Potocznie Pani prokurator nazwała to zawałem, a lekarz opisał dokładny mechanizm. Najczęstszą przyczyną zawału jest miażdżyca naczyń wieńcowych, co prowadzi właśnie do włóknienia mięśnia sercowego. Słowa: "ostra niedomoga krążeniowo-oddechowa" oznaczają tutaj, że serce pod wpływem zawału przestało pompować krew.